19. 8. 2012

Belgie II. - šest důvodů, proč navštívit Belgii

Belgie je destinace českými turisty celkem opomíjená - po týdnu stráveném v této krásné zemi mohu prohlásit, že neprávem. Důvodů, proč navštívit Belgii, je mnoho:

1) Město - (konkrétně Gent, kde jsem se pohybovala převážně)

Vždy, když si před odjezdem čtu o svém cíli poučné informace, si pod nimi málokdy dovedu něco konkrétního představit. Obvykle se dozvím, kolik lidí v daném místě žije, jakou řečí se tam mluví, jestli tam mají moře a že tam mají úžasné památky. Dojmy po příjezdu se pak velmi různí podle nepopsatelného pocitu, kterým na mě dané místo působí. Gent v této dojmologické soutěži vyhrál zlatou medaili - zachovalé středověké centrum přes velkou koncentraci kostelů, hradů, zvonic a starých domů nevyvolává dojem stísněného skanzenu, ale právě naopak díky velkému prostoru  a živému městskému hemžení působí přátelsky a vybízí k posezení na zahrádce jedné z mnoha restaurací. Výtečné pralinky nebo vafle si můžete objednat anglicky, německy i francouzsky (nebo chcete-li holandsky). 2) Moře

O moři jsem básnila už v minulém příspěvku - architektura letoviska Oostende, kam jsem vpodstatě omylem zavítali, mi sice připomínala bombastické kulturní domy z dob socialismu, moře ale stálo za to: nekonečné písečné pláže, které snadno pohltily četné mořechtivé turisty. 


3) Kuře  Ulice

Belgičané se zdají být velmi inspirovaným národem - ulice se jen hemží "uměním", které ale působí nahodile, lehce a drze, ne jako těžkopádné organizované instalace. Mým favoritem je plakát se ztraceným holubem Tonnym a graffiti vyjadřující velkou lásku ke králíkovi Nině:
4) Jídlo

I kultura a architektura se občas přejedí, co se ale nepřejí nikdy, je belgická kuchyně. Tedy, belgická... vyloženě místní kuchyni aby člověk špendlíčkem hledal (pokud tedy nepočítáme pralinky a vafle, ty jsou na každém kroku), narazila jsem ale na vynikající jídla ze všech koutů světa - zejména jehněčí, které tu nabízejí ve výtečné kvalitě snad všude.


5) Leonard

No samozřejmě, božský Leonard Cohen, který vlastně zapřičinil to, že jsem do Belgie vůbec jela. Na jeho koncert jsme se těšila jako malé robě na Vánoce, byť jsem si byla vědoma, že v 78 letech půjde zřejmě spíš o fakt, že Leonarda uvidím na živo, než o nějaký extra pěvěcký zážitek. Milý Leonard mi však dokonale vytřel zrak a sluch! Tři hodiny úžasné show, kdy téměř neodešel z pódia a hlas, kterým by dokázal zhypnotizovat králíka i s kobrou. Zazpíval všechny své nejznámnější písně a přidával snad osmkrát - a na závěr ještě vesele ohopkoval z pódia (aniž by tím ztratil na své božské důstojnosti samozřejmě). Long live Leonard!!!


6) Noc


Až si všechna místa projdete ve dne, projděte si je pak znovu v noci a octnete se v jiném světě. Gent zvítězil v jakési soutěži o nejlépe osvětlené město - čekala jsem zářivě nasvícený lunapark, opak byl ale pravdou. Gentští pochopili přísloví "méně je někdy více" a nasvítili své architektonické skvosty decentně a se střídavou intenzitou. Výsledkem je plastický příjemný dojem (který vás opět zláká k posezení na zahrádce v restauraci, ach jo ;).


5 komentářů:

Karolína řekl(a)...

Díky za inspiraci :) Skvělý článek.

Shraven řekl(a)...

Krásné město... Další, co stojí za to vidět v Belgii, jsou Bruggy (jedny z X "Benátek severu"), doporučuji pro příště :)

kac řekl(a)...

Krásné noční fotky, Hani

Dia řekl(a)...

Myslím že máš krásný a nápaditý blog, který se jen tak nevidí! :-*
JSEM TVOJE NOVÁ ČTENÁŘKA

Channah řekl(a)...

Děkuju moc za komentáře!

Shraven: v Bruggách jsem byla též, možná jim věnuji extra příspěvek ;)