1. 8. 2013

Malý kousek minulosti

Dnes mám pro vás něco onačejšího... prchavý pokus o vzkříšení jedněch starých černých šatů ze čtyřicátých let, zapůjčených čtenářkou mého blogu, paní Martou. Svěřila mi je s nadějí, že šaty zas po letech spatří světlo světa - v dnešní době je už nikdo neobléká a ani původní majitelka, dobře situovaná pražská dáma, je příliš neunosila. Vzala si je pouze jednou na svatbu svého syna na Vinohradech v roce 1947. Pak již přišla léta padesátá a dámy starého světa měly odzvoněno... 

Dlouho jsem přemýšlela, jak šaty doplnit - nakonec jsem zvolila perly, rukavičky, starou kabelku a klobouček se síťkou. O pózování jsem tentokrát poprosila svou přítelkyni a spolutanečnici Katku a sama se schovala za fotoaparát. Šaty jsou zřejmě na plnější postavu, na bocích jsou Katce trochu volnější - přesto je ale patrný promyšlený způsob řasení látky, která tak měkce splývá podél křivek. Celkově vypracování šatů je nesmírně precizní, na mnoha místech je vidět ruční práce - na obšití látkových knoflíčků na zádech, na potažení jezdce zipu... Nezbývá než vzdychnout, že dnes šaty vypracované s takovou péčí už téměř nenatrefíte.Perlička na závěr: šaty mi byly předány v následující podobě. Má první reakce byla "nooo... pěkné...ehm...". Než jsem zjistila, že se jedná o pravý čtyřicátkový "futrál" na přenos oděvu, ušitý ze starých domácích šatů. Dříve se zjevně věci jen tak nevyhazovaly :)

šaty: laskavě zapůjčené od Marty Š.
modelka: Katka
styling: Channah a Katka
foto: Channah


Aktualizace: 

celek šatů zepředu a zezadu ruční prošití knoflíků


 detail šití z rubu


rub a lícová část s knoflíky


potažený jezdec zipu


15 komentářů:

Martina, Elegant 40 řekl(a)...

Krásné! Kvalita, co se už málo vidí. Moc by mne zajímal ten potažený jezdec zipu. Nedovedu si to představit.

Channah řekl(a)...

Zkusím zítra nafotit, včetně dalších detailů...

Adivey řekl(a)...

Hehe, takový futrál na šaty máme doma taky. Ušila si ho máma někdy v 70. letech a schovává v něm kostým Mikuláše. Jo, v rodinné větvi od mámy se taky nikdy nic nevyhodí. V záplavě všelijakého haraburdí v domě prarodičů se také schovávalo mnoho dnes už vyloženě starožitných šatů. Jako malá jsem je chodila často obdivovat.. Bohužel je vzala voda (doslova, r. 2002).

Katce to moc sluší :)

Anonymní řekl(a)...

Neuvěřitelné! Prostě naprostá nádhera - škoda jen, že modelce zjevně nesedí a jako celek to pak vyplývá trochu do ztracena, škoda, že je nevidíme na kypřejší postavě. A futrál, no ten by mě teda taky úplně zmátl :D

Anonymní řekl(a)...

Krásné, chybí jen Oldřich Nový

Unknown řekl(a)...

Katce to moc sluší, šaty i doplňky jsou krásné. Ten futrál mě naprosto odrovnal, musela jsem si dvakrát přečíst, kde se tam ta věc vzala:)

Anonymní řekl(a)...

Krasne :) taky jsem si rikala co je to za saty :) mozna je to OTale nedavno jsem zacala lyzovat v neoprenu po mamince :D lidi se na me trosku zvlastne koukaj, ale jinak zadna zmena :D

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
musím Vám moc poděkovat za tenhle blogg a vlastně i za to, že jste taková, jaká jste. V dnešní hektické době, jou pro mně Vaše postřehy doslova balzámem na duši. Takže za mně : "jen houšť a ještě větší kapky" :-). Děkuji moc

Anonymní řekl(a)...

Krásné šaty i krásné fotky! Můžu se zeptat, jakým foťákem to fotíte?
Lenka

Anonymní řekl(a)...

U té první fotky jsem si nejprve myslela, že je to původní majitelka... ten poslední portrét je také povedený. Šaty jako takové bohužel ale na fotografiích moc nevynikly.

Anonymní řekl(a)...

ten futrál má super látku, hned bych si z ní ušila krátkou sukni :-) j.

Anonymní řekl(a)...

Škoda těch fotek, maj bejt sice jako "umělecky" černobílé, ale ve výsledku jsou šaty zabitý a nikdo si je neprohlídne. Kdyby na sobě modelka měla rubáš, vidím to stejně. Nějaká míň umělecká, ale zato rozlišená a zřetelná fotka by nebyla? Detaily jsou fajn, ale když člověk nevidí celek... aspoň jeden použitelný snímek šatů se sem dát mohl.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, chystám se na svatbu kamarádky, která ji bude mít laděnou do stylu 30. let. Proto bych Vás chtěla poprosit o tipy, kde se dá sehnat podobný klobouček se závojem, jako je na fotce, nebo jiný fascinátor. Za odpověď předem děkuji.:)

Petra z Brna

Channah řekl(a)...

Díky moc všem za postřehy a komentáře - nafotila jsem šaty na panně včetně dalších detailů (fotky se dají rozkliknout na větší velikost).

Lenka: Nikon D90. Děkuji!

Petra: zkuste modistku Jolanu - http://www.fler.cz/modistka-jolana Fascinátory se dají tuším koupit v síti Bijoux Brigitte, na netu u Stoklasy. Pak samozřejmě případně zajít do kloboučnictví, ale nevím, odkud jste :)

Sára Krocan řekl(a)...

Ne! Tyhle šaty? Dokonalost! Taky chci takový!