5. 7. 2014

Bdělé snění

Nevím, zda jste někdy slyšeli o lucidním snění - ve zkratce se jedná o techniku, pomocí níž se můžete "probudit" uprostřed snu, i když stále spíte. Někdy se podobný prožitek přihodí i zcela náhodně, když si třeba uprostřed noční můry říkáte "tohle se mi zdá, určitě se probudím...". Pomocí nácviku bdělého snění ale můžete své sny ovládat zcela záměrně a plánovaně - a popravdě si také užít spoustu zábavy. Sen má svá pravidla, která nesmíte porušit - když chcete třeba vytvořit nějakou věc, musíte se ve snu například otočit a když se otočíte zpět - voilà - daná věc je nachystána před vámi. Mozek by se zkrátka neuměl vypořádat s tím, že se cosi, byť ve snu, zjeví z čista jasna. Když chcete ve snu cestovat, můžete buď letět a na dané místo doletět, případně pokud jste v místnosti, projít dveřmi, za kterými je vaše kýžená destinace... a tak dále. O lucidním snění existuje spousta článků a knih, pokud vás toto téma zajímá, není problém si vše dohledat (užitečné tipy v AJ například zde: http://www.wikihow.com/Lucid-Dream )

Jednou z metod tréninku je tzv. "reality check" - opakovaná jednoduchá činnost, kterou provádíte v bdělém stavu. Například když procházíte dveřmi, řeknete si "tohle je realita". Nebo se několikrát za den podíváte na své dlaně a zopakujete stejnou formulku. Když pak spíte, ona činnost se vám dřív nebo později do snu promítne - projdete dveřmi nebo se podíváte na dlaně (je to podobný princip, jako když celý den houbaříte a následující noc se vám zdá o houbách). A ve snu si uvědomíte, že tohle realita není - a hurá, můžete se pustit do prozkoumávání snu v bdělém stavu: létat, potkávat jakoukoli osobu si jen představíte, přeměňovat se do zvířecí či jiné podoby, vytvářet kolem sebe novou realitu... Sen se vás ale snaží strhnout a opět vás "uspat" - pokud si stále neopakujete, že tohle je sen, přestanete se dívat na dlaně (nebo něco jiného podle toho, jakou pomůcku jste zvolili), za chvíli už zas nevědomě sníte a sen se vaší kontrole vymkne.

A nyní myšlenkový kotrmelec: nepřijde vám někdy, že sníme i v bdělém stavu? Že se necháme bezmyšlenkovitě unášet, strhávat, ospale vést snem, který nás vede třeba i tam, kam jsme vlastně původně vůbec nechtěli jít? A že si musíme neustále připomínat, co vlastně v životě chceme a co je pro nás důležité? Dívat se na dlaně a nezapomenout důležité věci, které jsme si už stačili v životě uvědomit a o které nechceme přijít...


(škoda, že na té první fotce nemám špičaté ouško ;)

7 komentářů:

Vita řekl(a)...

Ke špičatému oušku by dopomohl photoshop ;) Ty fotky jsou nádherné, co je to za místo?

Nevím, jestli to spadá do té kategorie, ale dnes se mi zdálo, že mi přítel uvařil polévku, ale následně jsme si uvědomila, že ne a že realita je taková, že si ji musím dojít uvařit sama T_T...

zejzen řekl(a)...

Nevím, zda je to nalíčením, ale tady na fotkách vypadáš "až moc mladě" :D :) pěkné
A luciduji.

Adivey řekl(a)...

Nevěděla jsem, že se tomu říká lucidní snění, ale zažívám to běžně. Až mě to otravuje.
Spoustu věcí totiž ve snu neumím - např. číst, běhat... Když se pak o něco z toho pokusím, a něco takového se mi stane skoro pokaždé, poznám, že je to sen, řeknu si to, rezignovaně si sednu a čekám až sen přejde. Párkrát jsem se snažila sen ovládnout - podívat se třeba co je za tím rohem, "vykouzlit" něco. Šlo to, ale nebavilo mě to. Byl to pak už víc bdělý stav než sen, věděla jsem, jak to dopadne, nebyla překvapená a to mě nebavilo. Takže radši sny nechám skončit.
Jsem asi až příliš pragmatická :)

Channah řekl(a)...

Vita: až tak s photoshopem asi neumím :) Poptám se pana fotografa, jestli by mi udělal elfí ucho :D

Polévka je dobrý reality-check :D

Zejzen: Díky, asi to bude tím líčením, zkusila jsem nově tohle jednoduché denní: https://www.youtube.com/watch?v=ADmK3dILwk0 (Lisa je skvělá a má tam bezvadné návody, ale tohle je momentálně moje nejoblíbenější)

Adivey: to je jak s vlnitými a rovnými vlasy, kdo má jedny, chce druhé :D Jojo, čtení a telefonování je také skvělá pomůcka, jen tedy mě to následné snové řádění velmi baví.

Channah řekl(a)...

Vita: a je to opuštěný pivovar, dá se tam dostat dost špatně jen přes křoví z kopřiv a ostružiní, nechtěli byste dnes vidět moje nohy :-o

Anonymní řekl(a)...

Odkud jsou ty šaty? Jsou moc krásné...

Channah řekl(a)...

Bohužel značku neznám, zas jsou z druhé ruky a bez cedulek...